Żywe mury bądź żywopłoty

Żywe mury lub jak kto woli żywopłoty

Żywopłoty na ogól pełnią podobną rolę jak ogrodzenia PCV, chociaż nierzadko są wykorzystywane tez za dekoracje. Najczęściej takie ploty komponuje się w słonecznych miejscach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz silnie gęstnieją. Wiele wdzięku mają ponadto takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki podwórka. Ciemna zieleń roślin z przezroczysta w niektórych miejscach plątanina gałązek albo kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazki,a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku podłoża , powoduje iż nawet niedługi spacer obok murku wycisza oraz rozluźnia.

Stawiając ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w skwerze, a także nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również mocniej rozkwitają, jednak chcą również sporo przestrzeni. Geometryczne bądź starannie profilowane żywe ogrodzenia mogą być niezwykle smukłe, jednak powinno się je często zmniejszać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszta nabycia roślin na parkan. Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie mur wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na długiepokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący plot o wielkości do 1,5 m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w Polsce na żywopłoty modelowane. Ma on całkiem sporo zalet:
• jest mało absorbujący,
• dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
• w mgnieniu oka wzrasta,
• regularnie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od spodu,
• w okręgach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima listowia, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałęzi stanowi niedostępny dla wzroku plot,
• jest niedrogi w zakupie.

Ligustr można zamienić z irga błyszcząca-jesienią cudownie się przebarwia na rożne odcienie brązu, żółci a także czerwieni. Godne rozpatrzenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru zostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s